Koldeline juuste väljalangemine (Alopecia areata)

Koldeline juuste väljalangemine ehk koldeline alopeetsia – haigus, mis algab alati üksikute ümarate juusteta kollete tekkimisega, tavaliselt juustega kaetud peanahal.

koldeline alopeetsia

Haiguse põhjused

Koldelist juustekadu peetakse nahaga pirduvaks autoimmuunhaiguseks. Arvatakse ka, et haiguse tekkes võib olla osa geneetilisel eelsoodumusel. Ka emotsionaalset stressi on kahtlustatud ühe põhjustajana, kuid tõendid selles osas on üsna nõrgad.

Arvatakse, et haiguse tekkes osalevad immuunsüsteemi rakud, mis püüavad hävitada juuksekarvu, pidades neid ekslikult võõraks allergeeniks või “märklauaks”. Juuksefolliikuli ümber kogunevad lümfotsüüdid, mis „arestivad“ anageenfaasis oleva karvanääpsu, mille tõttu karvafolliikul läheb üle puhkefaasi ja karv irdub. Kui lümfotsüüdid folliikuli ümbert taanduvad, hakkab karv jälle kasvama.

Haiguspilt

Tavaliselt tekib üks või mitu juustevaba laiku. Laigud on ümarovaalsed, selgepiirilised. Nahk on puhas või on näha heledaid udemeid.  Haiguse algfaasis on kerge nahapunetus, puudutamisel on nahk hell. Ägedas faasis võib inimene tajuda nahasügelust või hellust, kolde servas on juuksed kergesti eemaldatavad. Üksik kolle võib paraneda mõne kuuga, kuigi samal ajal võivad põhikoldest eemal tekkida uued kolded. Karvade kaotuse kiirus on eri juhtudel erinev. Mida suuremalt alalt juuksed korraga välja langevad, seda tõenäolisem on täieliku kiilanemise teke.

Kiilasuse periood on väga erinev. Periood võib kesta vaid mõned kuud, kuid ka 1-3 aastat. Vähetõenäoline on karvade uuesti kasvama hakkamine, kui kiilanemine on kestnud üle kolme aasta. Kõige vähetõenäolisemad olukorrad, kus juuksekasv võiks taastuda, on alopecia areata universalis ja alopecia totalis.

Ulatusliku alopeetsiaga võivad kaasneda küünte muutused (küüned muutuvad ebatasasteks).

Ravi:

Kahjuks ei ole haiguse vastu ega ka uute laikude vältimiseks ühtegi usaldusväärset imeravimit, kuid õnneks kasvavad karvad tavaliselt ise tagasi. Kasutatavad ravimid stimuleerivad karvade kasvu, kuid nad tõenäoliselt ei mõjusta haiguse loomulikku kulgu. Ravi lõpetamise järgselt on sagedased uued ägenemised. Paremini alluvad ravile väiksemad (alla 50% haaratust) ja alla 1 aasta kestnud kolded, suhteliselt kehvemini laigud kukla piirkonnas ja kõrvade taga.

Juuksekasvu kiiremaks stimuleerimiseks sobib kõige paremini naistele: Cellagen juuksekasvu vedelik (VAATA SIIA) ning meestele: Numinox juuksekasvu vedelik (VAATA SIIA)