MILLIST PEANAHA – JA JUUSTEUURINGUT JA MILLAL ON TARVIS?

Juuste seisundit võib hinnata peegli ja enesetunde abil, aga tegelikult on selleks olemas ka õppinud spetsialistid ja kavalad aparaadid. Allpool kirjeldatud erinevad uuringumeetodid.

Visuaalne (silmaga vaadatav)

Iga juuste ja peanahaga seotud probleemi tuvastamine saab alguse visuaalsest vaatlusest. Seda saab teha juba kodus. Näiteks kui arvad, et sul on juuste väljalangemine, siis tee endale “kolme ümbriku testi”

Iga päev langeb meil välja u 50-100 juuksekarva. Periooditi võib langeda ka kuni 150. Pesemise ajal tuleb juukseid isegi kuni 200. Võib-olla olete valmis tegema läbi ühe koduse nn.”kolme ümbriku testi”. See on üks võimalus veendumaks, kas juukseid tuleb normaalselt või tõepoolest rohkem, kui loomulikult peaks neid eemalduma.

Nn.juuste “sakutamise” testiga ehk “ Pull test` saab näha, kas juukseid tuleb normaalselt või tuleb neid tavapärasest rohkem. Kui juustest sakutamisel eemaldub 1-2 karva ja eriti veel, kui pea on paar päeva pesemata, siis võid kindel olla, et sul juuste väljalangemist ei ole.

Kõõmasuse puhul saab visuaalselt hinnata, kas tegu on põletiku (peanahk ketenduse all on punetav) või lihtsalt kõõmaga.

Mikrokaameraga (al. 200 X suurendusega)

Uuring mikrokaameraga aitab tuua selgust, mis peanahal toimub ja millega tegu. Kõõmasuse puhul saab näha, kas tegu on kõõma, tugeva kuivusega, tootejääkidega või vana rasuga. Saab näha, mis punnid on peanahale tekkinud, millises seisus on juuksejuured.

Juuste väljalangemist mikrokaameraga “näha” ei ole võimalik, küll aga saab välja selgitada peanaha probleemi, mis võis seda tingida.

Alopeetsia või tugeva hõrenemise puhul näeb ka avatud nahapooride olemasolu, mis annab lootuse, et karvanääpsud ei ole kärbunud ja ravi korral võivad neist uued juuksed kasvama hakata. Kaameraga näeb ära, kui suur osa juukseotstest on murdunud või lõhenenud.

Juuksesibula uuring

Juuksesibula uuringut tehakse selleks, et täpselt välja selgitada, millises arengufaasis on juuksed ja kuidas need on protsentuaalselt jaotunud. Juuksekarva elutsüklis eristatakse kolme erinevat faasi: kasvufaas (kestab 2-6, harva kuni 10 aastat, korraga on selles faasis 85-90% juustest), üleminekufaas (kestab 1-2 nädaklat, selles faasis on korraga umbes 1% juustest), puhkefaas (kestab 2-4 kuud, selles faasis on korraga umbes 10-15% juustest).

Eemaldades peanahalt 100 karva ja määrates nende arengufaasid, saab kinnitada telogeenjuuste väljalangemist (so ajutiselt suurenenud juuste väljalangemine hajusalt üle kogu pea). Juhul, kui üle 25% eraldatud karvadest on puhkefaasis, on diagnoos leidnud kinnitust.

Juuksekarva spektraalanalüüs (mineraalainete sisalduvus)

Juustesse ladestunud keemilised ained näitavad väga täpselt inimesele elu jooksul mõjunud tegureid. Napoleon Bonaparte’ile, kelle surma tegeliku põhjuse – arseenimürgituse – avastasid kanadalasest Napoleoni-uurija Ben Weider ja Rootsi toksikoloog Sten Forshufvud Napoleoni viit juuksesalku uurides. Ilmnes, et Napoleoni juustes oli ebatavaliselt suur kogus arseeni, 5–38 korda normaalsest rohkem.

Kőigi organismis sisalduvate elementide kontsentratsioon on juustes palju kőrgem, kui teistes, tavaliselt analüüsiks kasutatavates ainetes (uriin, veri). Vere seerumis näiteks leidub 6-8 elementi, juustes aga 20-30. Seetőttu on juuksed inimese mineraalainevahetuse hea näitaja ning juuste uuringu abil saab kroonilisi haigusi diagnoosida veel enne kliinilise pildi väljakujunemist.

Biopsia

Biopsia (koeproovimikroskoopia) on haigelt koetükikese võtmine mikroskoopiliseks uurimiseks haiguse väljaselgitamise eesmärgil. Sellega saab selgitada välja, kas tegu on kõõma, psoriaasi, dermatiidi vms.

KOLME ÜMBRIKU TEST

See test on üks võimalus veendumaks, kas juukseid langeb välja normi piires või tõepoolest tavapärasest rohkem. Iga päev langeb meil välja u 50-100 juuksekarva. Periooditi võib langeda ka kuni 150. Pesemise ajal tuleb juukseid isegi kuni 200. Väljalangenud juuste arv sõltub juuste koguarvust.

See käib nii:

Pese õhtul pea puhtaks, kuivata ja kammi hoolikalt juuksed läbi, et kõik lahtised juuksed oleks eemaldatud ja pane juuksed patsi.

      1. päeva õhtul võta juuksed patsist lahti, kammi lahtised juuksed välja ja pane need ümbrikusse. Seejärel pane juuksed uuesti patsi.
      2. päeva õhtul korda sama protseduuri ja pane eemaldunud juuksed teise ümbrikusse. Seejärel pane juuksed uuesti patsi.
      3. päeva õhtul pese pea puhtaks, püüa peapesuga tulnud juuksed kokku ja pane kolmandasse ümbrikusse.

Loe kõik kolme päeva juuksekarvad, millel on otsas sibulaosa, kokku (tunned karva ühes otsas “mummukest”). Sibulata juuksed on murdunud ja arvesse ei lähe. Saadud summa jaga kolmeks. Nii saad teada keskmise väljalangenud juuste hulga päeva kohta. Konsultatsiooni saamiseks teavita saadud tulemusest oma trihholoogi.