Miks juuksed välja langevad?

Trihholoogiakeskusesse pöörduvad mehed on tavaliselt mures sellega, et laup või pealagi hakkab kiilaks minema, samas kurdab ka üha rohkem naisi, et juuksed on peas lahti ja langevad välja.

Põhjuseid, miks juuksed välja langevad, on palju. Trihholoogiakeskuse trihholoogi Gerthy Salasoo kinnitusel peituvad need tavaliselt kas organismis seespool või valedes eluviisides.

Normaalne juuksekadu on keskmiselt 50–100 juuksekarva päevas, sügisel ja talvel kuni 150.

Ent kui juba pikemat aega langeb juukseid välja rohkem, siis peab otsima probleemi põhjust.

Ainete puudus organismis

Kui pole tegemist päriliku kiilaspäisusega, võib põhjuseks olla näiteks mõne aine puudus organismis. Naistel on selleks sageli rauapuudus ja siis saab abi apteegist. Juuste väljalangemist põhjustavad sageli ka hormonaalsed muutused, näiteks kilpnäärme üle- või alatalitus, hormonaalsed muutused raseduse ajal ja pärast sünnitust või menopausi, aga ka rasestumisvastaste või muude hormoontablettide tarvitamine.

Korraga võib palju juukseid kaotada ka mõni kuu pärast suurt operatsiooni või rasket haigust.

Ravimid?

Vahel võib probleemi juur peituda hoopis ravimites: ligi 500 ravimi infolehel on võimaliku kõrvaltoimena kirjas ka juuste hõrenemine. Sagedamini kehtib see antidepressantide, põletiku- ja trombivastaste ning südame- ja veresoonkonnaravimite kohta.

Juuste väljalangemine on seotud eluviisidega

Üllatusena võib tulla aga see, et juuste väljalangemine on tihedalt seotud ka eluviisidega, eriti aga stressi ja toitumisega. Pingelised eluperioodid mõjuvad eriti halvasti neile, kes stressis olles ei märka regulaarselt süüa. Tervislik toitumine, eriti aga just korrapärane toitumine, mõjutavad otseselt aga ka juuste tervist. Samal põhjusel võib juuste väljalangemise kaasa tuua ka range dieet.

Päris tihti juhtub ka seda, et naine tuleb trihholoogi vastuvõtule murega, et juuksed on lahti ja langevad välja, aga mikrokaamera näitab, et probleem pole peanahas, vaid hoopis juuksekarvades: seda reedavad valged täpikesed juuste murdumiskohtades. Selle põhjused ei peitu aga mitte organismis seespool, vaid on välised: juuksevärvid ja muud keemilised vahendid, föönitamine, sirgendamine. Siis saab abi juukseid tugevdavatest palsamitest ja maskidest.

Trihholoogi poole kiilanemise murega pöördunud meestele lihtsaid soovitusi pole, sest sageli on see pärilik ja põhjustatud meessuguhormoonide kõrgest tasemest.

Isegi kui juuste väljalangemise põhjus on geneetiline, siis stress, ebaregulaarne toitumine ja vähene liikumine kiirendavad protsessi, terve elustiil ja õige juuksehooldus aga, vastupidi, võimaldavad kiilanemist isegi kuni paarkümmend aastat edasi lükata.

Juustehooldus

Juuksehoolduses kipuvad mehed tegema seda viga, et pesevad pead dušigeeliga, mille pudelil on märge, et see sobib nii keha kui juuste jaoks. Tegelikult on peanaha pH erinev, dušigeel muudab seda aga aluselisemaks ja selles on halbadel bakteritel kergem paljuneda. Samuti ei pruugi dušigeel rasu ja mustust peanahalt välja pesta, nahapoorid ummistuvad ja juuksekarva vereringe on takistatud, see läheb enneaegselt puhkefaasi ja langeb välja.

Trihholoogiakeskus pakub peanaha vereringe ergutamiseks spetsiaalset pihustatavat vahendit, seda kasutades kasvavad juuksed taas tugevamaks.

Juuste väljalangemise ravikuuri jooksul peaks esimesed tulemused silmaga näha olema juba kolme kuu pärast. Vereringet aitavad parandada osooni- ja vaakumravi, väga häid tulemusi on andnud ka uued Mediceuticalsi tooted.

Kõige tähtsam on aga elada tervislikult: süüa ja liikuda regulaarselt, vähendada stressi kas hobidega tegeledes või lähedastega koos aega veetes.