koom2

Kuiv kõõm, s.o. lahtiste helvestena juuste vahel.
Rasune kõõm, nahatükid on peanaha küljes kinni. Rasususe tõttu kleepub kõõm juuste külge ja sellega võib kaasneda ka juuste väljalangemine.

Kõõma korral toimub liigse hulga surnud naharakkude irdumine, mis põhjustab peanaha sügelemist ja valget või hallikat ketendust juustega kaetud peanahal. Õnneks ei ole haigus nakkav, kuid ta võib olla üpris püsiva iseloomuga. Kõõm hakkab üldjuhul tekima puberteedieas, saavutades maksimaalse väljenduse tavaliselt 40.-ndates aastates. Haigus on ebatavaline vanematel inimestel, kuigi mõnikord võib seisund püsida eluaegselt.

Probleemi esineb veidi rohkem meestel kui naistel, mis võib olla seletatav meessuguhormoonide tugevama mõjuga ja meeste suuremate rasunäärmetega.

Rasune kõõm

rasune koom

KÕÕMA TEKKEPÕHJUSED

Enamasti on kõõm tingitud geneetilise fooniga haigusest – seborroilisest dermatiidist. Kõõm on seborroilise nahapõletiku mittepõletikuline, kergem vorm, mille korral võib täheldada ketendust juustega kaetud peanahal. Piir nende kahe haiguse vahel on üsna ähmane. Kõõma tekkes on süüdistatud nii kuiva kui rasust nahka, pea pesemist liiga sageli või liiga harva, stressi, kehva toitumist jm. Kuigi mõned neist faktoreist võivad soodustada peanaha ketendust, peetakse nii kõõma kui seborroilise nahapõletikutõenäoliseks põhjuseks pärmseent Malassezia furfur. Seen kuulub normaalse naha mikrofloora hulka ja enamasti probleeme ei põhjusta.

Mõnedel inimestel hakkab pärmseen jõudsalt paljunema, põhjustades naha ärritust ja rakkude kiirenenud paljunemist, mis väljendub naha punetuse ja/või kestendusena. Tavalist naha uuenemist me tähele ei pane, sest surnud naharakud eemalduvad tolmuna. Kõõma puhul eraldub korraga suurem hulk rakke, mis moodustavad helbeid ja mida on kerge palja silmaga näha.

Täpsed põhjused, mis kutsuvad esile pärmseente paljunemist ja kõõma ägenemist, on teadmata, kuid võimalikud faktorid on:

– suurenenud rasueritus
– hormonaalsed kõikumised
– stress , väsimus, depressioon
– liiga harv juuste pesemine
– aastaaegade muutused
– haigestumine (viirushaigused)
– neuroloogilised haigused, nagu Parkinsoni tõbi
– immuunsuse langus (AIDS)
– ülitundlikkus Malassezia pärmseene suhtes
– pärilikkus
– tugevatoimelised või sobimatud šampoonid: kui kõõm on kadunud, pese pead õrnatoimelise neutraalse või niisutava šampooniga