KÜSIMUS:

Olen 23 aastane, aastaid juukseid blondeerinud ja igapäevaselt pesnud. Kuna eelmise aasta lõpus juuksur juuksed ära kõrvetas olen juukseid mitte värvinud aga panin tähele, et juuksed muutuvad väga kiiresti rasuseks, hommikul pestud juuksed on enne õhtut juba mustad. Lisaks on veel vastik sügelus, kui kratsida jääb küüne alla selline valge ma ei oskagi seletada mis asi, nagu sodi või midagi sellist ja pisikesed liivatera taolised terad.
Minu meelest on juuksed hõredamaks ka jäänud. Millest see võib olla tingitud ja mida peaks ette võtma?

VASTUS:

Peamine rasususe põhjus on ülemäära aktiivselt töötavad rasunäärmed, mis toodavad rasu rohkem kui tarvis. Rasused juuksed lähevad kiiremini mustaks kuna koguvad kergesti juurde tolmu ja mustust. Üleliigset rasuvoolu võivad vallandada mitmed asjaolud, näiteks keemilised tegurid (tooted) või mehhaanilised tegurid (töötlemine), hormonaalsed häired, vale toitumine, väliskeskkonna mõjud, stress. Ka värvimata juus “võib minna” kergemini rasuseks, sest värvitud juus (eriti veel blondeeritud) on tänu töötlemisele kuivem, kui töötlemata juus.

Erinevad on ka põhjused, miks peanahk sügeleb ja küüne alla jääb nn valge sodi. Selle võivad põhjustada juuksejuurtele jäävad tootejäägid, mitte piisav peanaha pesemine šampooniga, liiga aktiivsest rasunääreme tegevusest tingitud rasu hulk peanahal.

Mõned soovitused, mida võiksid teha.
Pese pead ühe pesukorra ajal 2 korda. Šampooniga tuleb pesta peanahka, juuksed saavad puhtaks šampooniloputuse veest.
Pane palsamit vaid juusteotstele ja väldi selle sattumist peanahale, et palsam ei ummistaks peanaha poore.
Püüa pesta mitte sagedamini, kui 2-3 korda nädalas. Kui juuksed on väga mustad, siis loputa need üle lahjendatud šampooniga, kuid ära masseeri peanahka. Nii hoiad peanaha normaalset tasakaalu ja väldid probleemi suurenemist.
Väldi ka liiga kuuma veeega pesemist, tulise õhuga kuivatamist ja viimistlustoodete sattumist peanahale.